Bardejovské Kúpele

Bardejovské Kúpele patria k najkrajším kúpeľným mestečkám na Slovensku. Preslávili sa už v minulosti, najmä svojimi minerálnymi vodami, ktoré blahodárne pôsobia na tráviaci trakt. Prvá písomná zmienka o Bardejovských Kúpeľoch pochádza z roku 1247. V kúpeľoch sa liečila druhá manželka cisára Napoleóna I. – Mária Lujza, neskôr ruský cár Alexander I. a v roku 1895 cisárovná Alžbeta, zvaná Sisi.

 

Vysoká úroveň kúpeľnej liečby v Bardejovských Kúpeľoch ako aj tiché a pokojné prostredie vám zaručia strávenie príjemnej dovolenky, ktorá je obohatená o množstvo liečebných procedúr, v ktoromkoľvek ročnom období. Bardejovské Kúpele vám ponúkajú maximálny relax, tiché a očarujúce prostredie, kde zaručene načerpáte nové sily. Bardejovské Kúpele ponúkajú aj množstvo kultúrnych a športových aktivít vo voľnom čase. 

 


V Bardejovských Kúpeľoch sa úspešne liečia tieto choroby:

- onkologické choroby
- choroby obehového ústrojenstva
- choroby tráviaceho ústrojenstva
- choroby látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou
- netuberkulózne choroby dýchacích ciest
- ženské choroby

 

Socha cisárovnej Alžbety

alzbeta

Socha manželky Františka Jozefa I. cisárovnej Alžbety, nazývanej Sissi, je postavená v roku 1903. Nachádza sa v kúpeľnom parku pred liečebným domom Alžbeta v Bardejovských Kúpeľoch. Táto socha pripomína jej návštevu Bardejovských Kúpeľov, ktoré navštívila a liečila sa tu v roku 1895. Svoju spokojnosť s výsledkami jej pobytu a liečby vyjadrila pri rozlúčke aj týmito slovami „ .... cítim sa zdravá a svieža."

 

Múzeum ľudovej architektúry (Skanzen)

Na ploche 1,5 ha je v parkovej a záhradnej úprave - etnoparku rozmiestnených 24 expozičných objektov, ktoré prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo dvoch etník - slovenského a rusínskeho obyvateľstva, žijúceho v regióne Horného Šariša a severného Zemplína. Pochádzajú z 19. a 20. storočia a typologicky patria k dreveným stavbám karpatského typu. Sú tu zastúpené 4 druhy stavieb: obytné zrubové domy, rôzne hospodárske stavby, technické stavby a sakrálne stavby.

Šarišské múzeum - skanzen

Najvýznamnejšie stavby:
- drevený kostolík východného obradu zo Zboja z roku 1775,
- drevený kostolík východného obradu z Mikulášovej,
- unikátne vrtné zariadenie na výrobu drevených vodovodných rúr na vodný pohon z 18. storočia.