Ľubovianske Kúpele

História kúpeľov i napriek tomu, že z ich prameňov si miestni obyvatelia liečili žalúdočné problémy oddávna, nie je veľmi bohatá. V roku 1870 dal Alfred Probstner do prevádzky trinásť obytných objektov, ktoré až do druhej svetovej vojny slúžili na ubytovanie návštevníkov prevažne z Budapešti.


I keď jedinečné svahy kúpeľného parku vysadené v minulosti dnes stratili svoju parkovú úpravu, exempláre vzácnych druhov borovíc, jedle bielej, dvestoročné exempláre buka a duba vás dozaista potešia. Cez tento prírodný zázrak vedie krátky náučný chodník, ale aj peší vyhliadnutý okruh, ktorý v dvoch smeroch prechádza širšou lokalitou kúpeľov. Chodník vás prevedie popri piatich minerálnych prameňoch - Andrej, Emília, Alfred, Mária a Nový prameň. Najvýznamnejší je prameň Andrej s výdatnosťou 12 - 15 l/min., s bohatým obsahom CO 2, vápnika, magnézia a sodíka. Voda je číra a bez zápachu. V bezprostrednej blízkosti trasy náučného chodníka je vyhliadka na blízke obce, Starú Ľubovňu, ale aj vzdialenú panorámu Vysokých Tatier. V zime sú k dispozícii zjazdové trate rôznej náročnosti už aj s umelým zasnežovaním.
Samotné kúpele sú akoby ukryté v lone okolitých, nie veľmi vysokých kopcov. Za nimi sú položené malebné obce, z ktorých každá skrýva pre návštevníka niečo zaujímavé.